Strona głównaUncategorizedPodatki - co możesz odliczyć od podatku? Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Podatki – co możesz odliczyć od podatku? Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Każdego roku osoby osiągające dochody podparte umową o pracę lub umową cywilnoprawną są zobowiązane do składania zeznań z tytułu podatku dochodowego. Ustawa o PIT przewiduje cały szereg ulg i odliczeń, z których możemy skorzystać. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co można odliczyć od podatku.

Ulga na dziecko
Ulga na dziecko jest jedną z najbardziej popularnych ulg, z której mogą skorzystać wszystkie osoby opiekujące się małoletnim dzieckiem. Ulga przysługuje na każdy miesiąc roku podatkowego i zależy od ilości dzieci. W przypadku jednego dziecka ulga jest także zależna od dochodów osób opiekujących się dzieckiem.

Składki na ZUS
Obliczony podatek do zapłaty można zmniejszyć o zapłacone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od podatku możemy odliczyć jedynie składki zdrowotne, które rzeczywiście zostały opłacone. Składek należnych, ale nieopłaconych nie można odliczyć od podatku.

Ulga rehabilitacyjna
Ulga rehabilitacyjna przysługuje podatnikom będącym niepełnosprawnymi lub opiekującym się osobami niepełnosprawnymi. Odliczyć można m.in. koszta przystosowania mieszkania i samochodu, koszta zakupu sprzętu i uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, a także opiekę pielęgniarską i koszta leków.

Odliczenia darowizn
Co prawda darowizn nie możemy rozliczać bezpośrednio, ale część z nich może być odliczona w zeznaniu rocznym. Od podatku możemy odliczyć m.in. darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Istnieje także możliwość zdobycia ekwiwalentu pieniężnego za oddaną bezpłatnie krew. Jest to kwota w wysokości 130 złotych za litr.

Ulga na internet
Każdy podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na internet w wysokości nie przekraczającej 760 złotych w ciągu roku. Ulga ta przysługuje jednak tylko przez dwa lata.

Ulga z tytułu oszczędzania w IKZE
Każdy podatnik ma prawo do odliczenia wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym.

Ulga termomodernizacyjna
Od 2019 roku każdemu podatnikowi będącemu właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego mają prawo do dodatkowej ulgi w postaci odliczenia w wysokości 23% wartości zakupów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne