Fakt otrzymania niespodziewanego spadku bardzo często przysparza nam wielu wątpliwości, związanych z obowiązkiem podatkowym. Kiedy musisz zapłacić podatek od spadku, a kiedy uda Ci się go uniknąć?
Spadek w grupie 0
Darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Aby zwolnienie z opłaty podatku obowiązywało, często jednak trzeba dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym. Najważniejszym czynnikiem określającym, czy będziemy zwolnieni z podatku jest przynależność darczyńcy do konkretnej grupy podatkowej – całkowite zwolnienie z opłaty podatku przysługuje nam jedynie, jeżeli należy on do grupy 0. Oznacza to, że darczyńca musi należeć do naszych najbliższych krewnych. W skład grupy 0 wchodzą: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, dzieci oraz przybrani rodzice lub przybrane rodzeństwo. W grupie tej znajduje się również małżonek wraz ze swoją najbliższą rodziną. Jeżeli spadek otrzymujemy od bliskiego krewnego, nie jesteśmy zobligowani do opłaty podatku. Jeżeli natomiast jego wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku wynosząca 9637 zł, musimy zgłosić fakt otrzymania spadku do Urzędu Skarbowego.
Jeżeli tego nie zrobimy, może on opodatkować majątek na zasadach ogólnych oraz nałożyć karę w wysokości 20% wartości spadku. Należy pamiętać, że zgłoszenie otrzymania spadku od najbliższej rodziny to jedynie formalność, której należy dopełnić – nie wpłynie ona na zwolnienie podatnika z opłaty, a może zaoszczędzić mu problemów w Urzędzie Skarbowym.
Spadek od dalszego członka rodziny
Co jednak, jeżeli zostaliśmy spadkobiercą osoby z nami niespokrewnionej lub dalekiego członka rodziny? Będziemy zmuszeni dokonać opłaty podatku od spadku i darowizny. W przeciągu trzech miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, czyli od uzyskania mienia, musimy zgłosić ten fakt do właściwego nam Urzędu Skarbowego. Następnie obliczy on podatek, który będziemy musieli uiścić w przeciągu 14 dni od otrzymania decyzji o jego wysokości.Im dalszy członek rodziny przekazał nam spadek, tym kwota podatku będzie wyższa. Jeżeli otrzymaliśmy spadek, nie musimy zgłaszać tego faktu podczas przygotowywania rocznego rozliczenia podatkowego PIT, ponieważ nie jest on wliczany do naszych dochodów na takiej samej zasadzie, jak roczny przychód finansowy.
Warto byś świadomym zawiłości prawa podatkowego związanego z otrzymanym już spadkiem i dopełnić wszystkich formalności, a przede wszystkim: nie ukrywać otrzymanego majątku przed Urzędem Skarbowym. Oszczędzi nam to nerwów i dodatkowych kosztów, które może naliczyć fiskus, gdy tylko dowie się o majątku spadkowym.