Mączniak prawdziwy jest częstą chorobą grzybiczą wielu rodzajów roślin.

Kilka grzybów mączniaka prawdziwego powoduje podobne choroby na różnych roślinach, jak jabłonie i owoce pestkowe, jagody, winorośle, pomidory, warzywa dyniowate, buraki. Grzyby mączniaka prawdziwego zazwyczaj wymagają wilgotnych warunków, aby uwolnić zimujące zarodniki i aby te zarodniki kiełkowały i infekowały roślinę. Jednak grzyb nie potrzebuje wilgoci, aby zadomowił się i rozrósł po zakażeniu rośliny. Mączniak prawdziwy dobrze radzi sobie w ciepłym, dość suchym klimacie, zatem tego typu infekcja jest bardziej rozpowszechniona niż wiele innych chorób w suchym lecie i jesienią.

Mączniak jabłoni może zniszczyć całe zbiory

Mączniaka prawdziwego można łatwo rozpoznać na większości roślin po białej do szarej, pylistej grzybni i porośniętej zarodnikami obu stronach liści, czasami na kwiatach i owocach oraz na pędach. Choroba może być poważna na roślinach drzewiastych, takich jak winorośl, trzcina cukrowa i drzewa owocowe, gdzie atakuje nowy wzrost, w tym pąki, pędy i kwiaty, a także liście. Nowy przyrost jest skarłowaciały, zniekształcony i pokryty białym, sypkim narostem. Na jabłkach i winogronach oraz w mniejszym stopniu na morelach, nektarynkach i brzoskwiniach zarażone młode owoce tworzą pajęczynowate, rdzawe blizny.Dotknięte mączniakiem prawdziwym krawędzie liści zawijają się do góry. Porażone liście później rozwijają suche, brązowawe plamy wraz z plamami białego, sproszkowanego grzyba na dolnej powierzchni i czerwonawego przebarwienia na górnej powierzchni. Gdy infekcje liści są poważne, mogą również ulec zakażeniu kwiaty i owoce. Wszystkie mączniaki wymagają do wzrostu żywej tkanki roślinnej, dlatego zazwyczaj nie zabijają rośliny, ale znacznie ją osłabiają.Dodatkowo mączniak jabłoni bardzo łatwo przenosi zarodniki z wiatrem, więc może zainfekować również okoliczne rośliny. Tam, gdzie to możliwe, wybieraj odporne odmiany, które spełniają Twoje rosnące wymagania i osobiste preferencje. Należy pamiętać, że podczas sadzenia bardziej podatnych odmian prawdopodobnie konieczne będą działania kontrolne.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.