Strona głównaUncategorizedMączniak prawdziwy może powodować karłowatość i rdzawienie jabłek

Mączniak prawdziwy może powodować karłowatość i rdzawienie jabłek

Mączniak prawdziwy jest częstą chorobą grzybiczą wielu rodzajów roślin.

Kilka grzybów mączniaka prawdziwego powoduje podobne choroby na różnych roślinach, jak jabłonie i owoce pestkowe, jagody, winorośle, pomidory, warzywa dyniowate, buraki. Grzyby mączniaka prawdziwego zazwyczaj wymagają wilgotnych warunków, aby uwolnić zimujące zarodniki i aby te zarodniki kiełkowały i infekowały roślinę. Jednak grzyb nie potrzebuje wilgoci, aby zadomowił się i rozrósł po zakażeniu rośliny. Mączniak prawdziwy dobrze radzi sobie w ciepłym, dość suchym klimacie, zatem tego typu infekcja jest bardziej rozpowszechniona niż wiele innych chorób w suchym lecie i jesienią.

Mączniak jabłoni może zniszczyć całe zbiory

Mączniaka prawdziwego można łatwo rozpoznać na większości roślin po białej do szarej, pylistej grzybni i porośniętej zarodnikami obu stronach liści, czasami na kwiatach i owocach oraz na pędach. Choroba może być poważna na roślinach drzewiastych, takich jak winorośl, trzcina cukrowa i drzewa owocowe, gdzie atakuje nowy wzrost, w tym pąki, pędy i kwiaty, a także liście. Nowy przyrost jest skarłowaciały, zniekształcony i pokryty białym, sypkim narostem. Na jabłkach i winogronach oraz w mniejszym stopniu na morelach, nektarynkach i brzoskwiniach zarażone młode owoce tworzą pajęczynowate, rdzawe blizny.Dotknięte mączniakiem prawdziwym krawędzie liści zawijają się do góry. Porażone liście później rozwijają suche, brązowawe plamy wraz z plamami białego, sproszkowanego grzyba na dolnej powierzchni i czerwonawego przebarwienia na górnej powierzchni. Gdy infekcje liści są poważne, mogą również ulec zakażeniu kwiaty i owoce. Wszystkie mączniaki wymagają do wzrostu żywej tkanki roślinnej, dlatego zazwyczaj nie zabijają rośliny, ale znacznie ją osłabiają.Dodatkowo mączniak jabłoni bardzo łatwo przenosi zarodniki z wiatrem, więc może zainfekować również okoliczne rośliny. Tam, gdzie to możliwe, wybieraj odporne odmiany, które spełniają Twoje rosnące wymagania i osobiste preferencje. Należy pamiętać, że podczas sadzenia bardziej podatnych odmian prawdopodobnie konieczne będą działania kontrolne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne