Strona głównaPodrózeLina do wspinaczki - cechy, rodzaje, zastosowanie odpowiednio dobranego sprzętu

Lina do wspinaczki – cechy, rodzaje, zastosowanie odpowiednio dobranego sprzętu

Wspinaczka to hobby, które pochłania coraz większą ilość osób. Choć alpinistyka wydaje się być zajęciem niebezpiecznym, to w rzeczywistości odpowiednie przygotowanie i prowadzenie aktywności nie generuje dużego zagrożenia. Aby sport ten mógł dostarczać wiele radości i bezpieczeństwa, wspinacze powinni używać sprawdzonego i prawidłowo dobranego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów jest lina do wspinaczki. Jakie pełni zadanie?

Rola liny wspinaczkowej

Lina wykorzystywana do wspinaczki w terenie lub na specjalnie stworzonych ściankach pełni funkcję podtrzymywania i asekurowania sportowca. Dzięki niej możliwe jest również przedostanie się do celu czy pokonywanie przeszkód. Jej niezwykle trwała konstrukcja – rdzeń zbudowany z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu mocnych żyłek chronionych specjalna powłoką – jest niezwykle odporna na otarcia, przerwania czy uszkodzenia.

Rodzaje lin do wspinaczki

Wśród nowoczesnego sprzętu sportowego można wyróżnić kilka typów lin do wspinaczki. Wykorzystywane są one w różnych celach, a także dobierane do poziomu aktywności i zaawansowania. Wśród najbardziej znany znajdują się:

  • liny dynamiczne – posiadają sporą rozciągliwość. Chronią przed odpadnięciem od ściany amortyzując wszelkiego rodzaju niebezpieczne wstrząsy. Jest to najczęściej stosowany, podstawowy element wyposażenie każdego wspinacza. Taki sprzęt sprawdza się także podczas nauki asekuracji czy dla amatorów tego pięknego sportu.
  • liny statyczne – nie posiadają cech odkształcania się, więc wykorzystywane są wtedy, gdy wydłużanie się asekuracji nie powinno mieć miejsca. Są trwałe, sztywne i nie zmieniają swoich rozmiarów. Tego rodzaju liny do wspinaczki w alpinizmie często stanowią część poręczowania. Wykorzystywane są także w celach ratowniczych – zarówno w górach, jak i innych codziennych sytuacjach.
  • liny pojedyncze – to elementy najczęściej używane na sztucznie stworzonych ścianach. Rzadziej zabierane w teren czy wysokie góry. Są jednym z ulubionych elementów asekuracyjnych na skałkach wspinaczkowych.
  • liny połówkowe i bliźniacze – często wykorzystywane we wspinaczce lodowej lub na kruchym terenie. Tego rodzaju lina do wspinaczki jest pomocna w trudnych podejściach, jak również w zjazdach.

Zastosowanie w wybór odpowiedniej liny

Wybór odpowiedniego ekwipunku uzależniony jest przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz stopnia zaawansowania użytkownika. Jednak podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, którymi są: długość liny, udźwig, grubość, siła graniczna, rozciągliwość, producent, opinie innych, itp.

Warto również pamiętać o tym że lina do wspinaczki może okazać się przydatnym elementem nie tylko w górach. Posiada ona różnorakie zastosowanie. Pomocna jest przy pracach na wysokościach – alpinistycznym myciu okien, konserwacji i naprawie lamp i innych konstrukcji znajdujących się na pewnym poziomie. Może służyć też do transportowanie przedmiotów i ludzi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne