Strona głównaPodrózeCo zabrać w góry?

Co zabrać w góry?

Wyprawa w góry to piękna przygoda, która rozpoczyna się jeszcze na długo przed postawieniem pierwszego kroku na górskim szlaku. Mowa oczywiście o planowaniu wyprawy oraz kompletowaniu sprzętu. W tym artykule opisujemy kilka podstawowych elementów jakie należy zabrać na wyprawę wysokogórską. 

Apteczka
Na pewno nie można zapomnieć o tym co najważniejsze – czyli o zdrowiu. Apteczka zawierająca wyjałowiony opatrunek, folię termiczną oraz zapas podstawowych leków to podstawa. Nawet podczas jednodniowych wycieczek malutka apteczka jest jak najbardziej rekomendowana. W przypadku kilkudniowych wypraw to absolutna podstawa.

Odzież i odpowiednie obuwie
Mówiąc o wyprawie w góry oczywiście nie można pominąć butów trekkingowych. Warto pamiętać o odpowiedniej podeszwie, usztywnieniu kostki oraz odpowiednim rozchodzeniu obuwia przed wyjściem na górski szlak.

Dostosowanie odzieży do zmieniających się górskich warunków atmosferycznych to rzecz kluczowa. Porządna kurtka (w przypadku warunków letnich przeciwdeszczowa, w warunkach zimowych odpowiednio ocieplana) to podstawa. Do tego ciepła odzież – bielizna termoaktywna, polar i wygodne spodnie. Warto również pamiętać o czapce i rękawiczkach. W warunkach zimowych jest to oczywiste. Natomiast nawet w warunkach letnich, czapka i rękawiczki bywają bardzo pomocne (nawet w polskich górach!). 

Prawidłowo spakowany plecak
Wyjście w góry bez plecaka? To nie możliwe. Plecak jest charakterystycznym elementem górskich wypraw. Warto pamiętać, że plecak w góry powinien być możliwe maksymalnie wygodny. Wybierając się na trekking musisz iść na pewne kompromisy w kwestiach związanych z ekwipunkiem. Nie możesz zabrać ze sobą wszystkiego co z pozoru wydaje się potrzebne. Do plecaka można spakować tylko to co niezbędne (w szczególności w razie sytuacji kryzysowej). Co z reguły warto zabrać na wyprawę górską? Mapę szlaków, latarkę lub czołówkę, kompas, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, prowiant, zapas wody, aparat fotograficzny oraz naładowany telefon komórkowy.

Co zabrać w naprawdę trudny teren?

Wyżej wymienione elementy dla osób uprawiających turystykę górską wydają się po prostu oczywiste. Mimo to warto o nich przypominać bo wciąż mamy do czynienia z sytuacją gdy ktoś wychodzi na trudny wysokogórski szlak w kompletnie nie przystosowanym do tego obuwiu, bez rękawiczek lub bez optymalnego zapasu wody. Jednak trochę pozostawiając tą część przystosowaną dla początkujących turystów sprawdźmy co może się znaleźć w ekwipunku bardziej doświadczonego turysty uprawiającego trekking w trudnych warunkach. 

5 przykładowych elementów ekwipunku dla doświadczonego turysty
Pierwszą propozycją są stuptuty czyli ochraniacze przeciwśnieżne (zatrzymujące również błoto oraz chroniące przed przemoczeniem) na nogi przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie. 

Drugim elementem jest kask. Wspinaczka w naprawdę niebezpiecznym terenie niestety często kończy się naprawdę tragicznymi wypadkami. Niejednokrotnie kask może być kluczowy dla zdrowia a nawet życia. 

Trzecim elementem jest ubezpieczenie wspinaczkowe. Liny, klamry oraz różnego rodzaju przypięcia to coś naprawdę ważnego. Nawet gdy nie jesteśmy na wyjątkowo trudnym szlaku. Na przykład w dolomitach powszechnie stosowana jest via ferrata. Mimo że w polskich górach szlaki nie są przystosowane do takiego rozwiązania to również można się przypinać do łańcuchów. W przypadku wspinaczki wysokogórskiej poza szlakiem, skorzystanie z ubezpieczenia to absolutna podstawa.

Czwartym elementem jest osłona na nos. Przebywanie przez dłuższy czas na świeżym powietrzu naraża skórę na nosie i policzkach na poparzenia słoneczne. W szczególności w miejscach mocno ośnieżonych (w których występuje wysokie albedo) turyście są mocno narażeni na szkodliwe działanie UVA i UVB. Poza słońcem trzeba się liczyć z odmrożeniami. Nos to część ciała którą ciężko zasłonić, poza tym otoczenie nosa często bywa wilgotne przez co tym łatwiej o odmrożenia. Na szczęście można temu zapobiec stawiając na wysokiej jakości osłonę na nos np. THE 7 SUMMITS.

Piątą propozycją jest ubezpieczenie OC. Osoby wyjeżdżające na niebezpieczną wyprawę mogą skorzystać z ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Niewątpliwie w razie sytuacji awaryjnej (w szczególności za granicą) polisa może być bardzo pomocna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne