Strona głównaPolecane miejscaSzukasz niebanalnego pomysłu na wakacje w górach? Odkryj Góry Sowie oraz Bieszczady!

Szukasz niebanalnego pomysłu na wakacje w górach? Odkryj Góry Sowie oraz Bieszczady!

W niniejszym artykule przedstawiamy niebanalne miejsca na wakacje w górach jakimi są Góry Sowie oraz Bieszczady. Nie są to miejsce tak popularne wśród turystów jak Tatry i właśnie to jest ich zaletą. W rezultacie są to miejsca, które są cenione głównie przez tych turystów, którzy preferują wędrówkę bez tłumu na szlakach. Świetnie odnajdą się wszyscy Ci, którzy poszukują spokojnego odpoczynku w górskim klimacie.

Góry Sowie – ciekawe miejsce na aktywny wypoczynek w górskim klimacie

Pierwszą propozycją jaką przedstawiamy w tym artykule są Góry Sowie, które należą do pasma Sudetów. Położne są w województwie śląskim niedaleko granicy z Czechami. Do Wrocławia z Parku Krajobrazowego Gór Sowich jest zaledwie niecałe 80km. Rejon ten coraz częściej jest odwiedzany przez turystów z całej Polski.

Góry Sowie zajmują jedynie 200 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jednak na tym stosunkowo niewielkim terenie jest wiele szczytów przekraczających 800 m n.p.m. Najwyższy z nich to góra Wielka Sowa, która liczy 1015 m n.p.m. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski i jest dostępny dla ruchu turystycznego. W 1906 roku na szczycie posadowiona została betonowa wieża widokowa, która do dnia dzisiejszego pełni funkcję rewelacyjnego punktu widokowego. Co ciekawe, zimą zbocza Wielkiej Sowy zmieniają się w ośrodek narciarski, dzięki czemu narciarze mogą korzystać z liczącej kilkaset metrów długości nartostrady. Wypoczynek w Górach Sowich to oczywiście nie tylko górskie wędrówki i spędzanie czasu na nartach. W wolnej chwili można odwiedzić np. Zamek Książ lub skosztować lokalnej kuchni w jednej z licznych knajpek.

Góry Sowie dysponują całkiem niezłą bazą noclegową. Znajdziemy tam wiele pensjonatów, które są nastawione na turystów poszukujących miejsca na wypoczynek w górskim klimacie z dala od zgiełku miasta.

Bieszczady – doskonałe miejsce dla każdego kto szuka kontaktu z naturą

Kolejną propozycją na aktywny wypoczynek w górach są Bieszczady, czyli grupa pasm górskich należących do Karpat. Do Bieszczadzkiego Parku Narodowego z Rzeszowa jest około 150km drogi samochodem.

Teren Bieszczad słynie z dziewiczej przyrody i wyjątkowych górskich krajobrazów, które są tworzone przez połoniny. Co ciekawe, w Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta, których nie można spotkać w innych częściach kraju. Najbardziej charakterystyczne przykłady to wolno żyjące żubry oraz niedźwiedzie.

Na terenie Bieszczad jest aż 40 szczytów o wysokości przekraczającej 1000 metrów nad poziomem morza. Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Podobnie jak Wielka Sowa, Tarnica również należy do Korony Gór Polski. Na szczyt wiodą dwa piesze szlaki turystyczne.

Poza szlakami umożliwiającymi turystykę pieszą, Bieszczady są całkiem nieźle wyposażone w infrastrukturę narciarską. Wyciągi można znaleźć między innymi w Ustrzykach Dolnych, Ustrzykach Górnych, Arłamowie, Kalnicy, Puławach oraz wielu innych miejscowościach.

Bieszczady od lat stanowią popularną destynację dla wielbicieli górskiego klimatu. Dlatego można tam znaleźć zróżnicowaną infrastrukturę noclegową – od schronisk i budżetowych pensjonatów aż po hotele o najwyższym standardzie. W przypadku rodzin lub większych grup zorganizowanych popularnym rozwiązaniem są całoroczne domki w Bieszczadach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne