Śnieżycowy Jar

Rezerwat przyrody śnieżycowy raj to jedno z tych miejsc na mapie naszego kraju, które zachwyca bogactwem przyrody a jednocześnie nie jest kolejną oklepaną turystyczną atrakcją. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji słyszeć o tym miejscu to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Śnieżycowy Jar to rezerwat przyrody utworzony w celu ochrony śnieżycy wiosennej. Jest położony na terenie gminy Murowana Goślina. Zajmuje stosunkowo niewielki obszar gdyż mowa o powierzchni nie przekraczającej dziesięciu hektarów. Całość jest położona na terenie leśnictwa gdyż te niesamowite rośliny lubią lekko podmokłe tereny leśne. Dlatego rezerwat jest ulokowane w jarze uformowanym przez strumień. Woda jest otoczona lasem określanym jako grąd. Tego typu las to wielogatunkowy i wielowarstwowy las liściasty bogaty w dęby, topole, klony, jawor oraz wiele innych gatunków roślin. Oczywiście poziomem roślinności który stanowi habitant dla śnieżycy jest runo gdyż mówimy o roślinie o niewielkich rozmiarach.  Według tego co możemy przeczytać w Internecie istnieją przesłanki iż śnieżyca została posadzona na tych terenach przez człowieka ponad 100 lat temu, gdyż tego rodzaju rośliny nie występują w Wielkopolsce. Śnieżyca to roślina, którą dużo łatwiej można spotkać na wyżynach np. w Bieszczadach. Można powiedzieć że śnieżyca to mieszkaniec terenów podgórskich zajmujący regle.

Mimo że rezerwat florystyczny nie stanowi mekki dla turystów to znajdziemy tutaj ścieżkę turystyczną oraz szlak konny nazywany wilczym szlakiem. Kiedy najlepiej odwiedzić to urokliwe miejsce? Oczywiście wiosną gdy śnieżyca budzi się do życia i wyłania swoje zielone listki spod zalegającego śniegu. Jedna wizyta to zdecydowanie za mało. Już po upływie kilku tygodni dostojne zielone łodygi zamienią się w urokliwe białe kwiatki dumnie czekające na zdjęcia wykonywane przez turystów. Ze względu że tereny na których występuje śnieżyca często sąsiadują z rzeką i błotem, zalecamy na spacer wybrać porządne obuwie pozwalające bez problemu pokonać leśne ścieżki.

Więcej informacji na temat opisywanego rezerwatu przyrody można znaleźć na: https://www.sniezycowyjar.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne