Nurkowanie

Każdy z nas chciałby się jakoś wyróżnić spośród tłumu, być ciekawą osobą i przeżyć coś interesującego. Jednak w rzeczywistości mało kto zostaje Jamesem Bondem czy prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj kończymy szkołę, a potem wykonujemy pracę zawodową, która nie robi na nikim wielkiego wrażenia, nie ekscytuje, a jest tylko środkiem do zarabiania pieniędzy. Gdy lata mijają, dociera do nas, że nie zrobimy w swoim życiu wielkiej rewolucji, warto jednak wprowadzić pewne zmiany, aby wyrwać się z rutyny psychicznej i zrobić coś pobudzającego.

Seriale na różnych platformach internetowych są wciągające i ciekawe, ekscytują do tego stopnia, że pojawiło się nawet zjawisko „binge watching” czyli kompulsywnego oglądania pod rząd kilku odcinków, a czasem nawet całego sezonu serialu. Mimo wielkiego zainteresowania, jakie budzą, seriale oferują tylko bierny wypoczynek. Jest to tylko podglądanie cudzego, wymyślonego życia.

Warto znaleźć hobby, które jest rozwijające, wymaga aktywności intelektualnej i fizycznej, a także dostarcza prawdziwych emocji. Może to być jakiś sport, np. bieganie i startowanie w maratonach związane z rywalizacją i pokonywaniem własnych słabości. Obecnie panuje moda na jogging, jednak nie każdy może czy lubi biegać. Zdarza się, że nadmiernie obciąża ono stawy. Nie należy również zapominać, iż jogging oznacza oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, które jest autentycznym problemem, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast.

Innym ciekawym hobby, które można wziąć pod uwagę jest nurkowanie. Nie jest nadmiernie popularną aktywnością, nie panuje na nią żadna moda, a bez wątpienia brzmi interesująco i dostarcza prawdziwych emocji.

Osoby nurkujące mogą obserwować ciekawe życie podwodne. Poza przyglądaniem się roślinności i wodnym zwierzątkom, mają też możliwość zobaczyć zatopione wraki łodzi, jachtów, a czasem innych pojazdów. Równie ciekawe są jeziora, które zajmują powierzchnię zalanego lasu lub łąki.

Dla pragnących większej przestrzeni dostępne są morza. Rodzinny Bałtyk kryje w sobie wiele tajemnic, gdyż na jego wodach toczyła się druga wojna światowa. Również w kraju sąsiednim, w Niemczech jest sporo ciekawych miejsc do nurkowania, nie tylko jezior, ale zatopionych kamieniołomów.

Nurkowanie jest zajęciem, które można uprawiać niemal w każdym państwie. Na amatorów zagranicznych wycieczek, czekają takie egzotyczne miejsca jak Egipt i rafy koralowe Indonezji.

Emocje u amatorów tego sportu wiążą się nie tylko z oglądanymi miejscami, ale i koniecznością praktycznego wykorzystywania swoich umiejętności oraz radzenia sobie w obcym dla człowieka środowisku, do którego jest przystosowany tylko dzięki posiadanemu sprzętowi.

Na otwartych wodach nurkowie muszą mieć przy sobie nóż, aby być przygotowanym na każdą ewentualność, taką jak zaplątanie w sieć czy w roślinność.

Podwodni pływacy mogą też liczyć na wsparcie kolegów i koleżanek z zespołu. Nurkowie porozumiewają się pod wodą systemem znaków, których jest ponad 100.

Nie należy zapominać o wpływie tej aktywności na organizm człowieka. Według badań nurkowanie pozytywnie wpływa na układ ruchu (odciąża kręgosłup) oraz krążenia, zmniejsza ciśnienie tętnicze, obniża stres i podnosi poziom witaminy D.

Oczywiście nie jest to zajęcie, które można uprawiać bez jakiegoś przygotowania. Aby móc nurkować, trzeba skończyć odpowiedni kurs. Zazwyczaj trwa on miesiąc lub dwa i obejmuje teoretyczne informacje oraz praktyczne umiejętności zdobywane na basenie, ale także na otwartych wodach jezior.

Żeby skończyć taki kurs, raczej nie potrzebujemy sprzętu, ponieważ zapewnia go ośrodek szkoleniowy.

Zanim wybierzemy daną placówkę, należy upewnić się, czy instruktorzy mają odpowiednie uprawnienia. Obecnie bez problemu znajdziemy w niektórych miastach profesjonalne ośrodki szkoleniowe zatrudniające wykwalifikowaną kadrę.

Kurs nurkowania Stargard i inne miasta leżące nad dużymi jeziorami często mają w ofercie. W ośrodkach szkoleniowych uczą się nawet osoby małoletnie. Dolna granica wieku kursanta wynosi 10 lat. Osoby niepełnoletnie potrzebują po prostu pisemnej zgody rodzica, aby móc uczyć się nurkowania.

Warto spróbować zapisać się na kurs i przekonać się czy odkryjemy pasję na całe życie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne