Strona głównaUncategorizedCo powinieneś wiedzieć jeśli chcesz zamieszkać w Szwajcarii

Co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz zamieszkać w Szwajcarii

Szwajcaria to niezwykły kraj, który położony jest w samym sercu Europy. Piękne krajobrazy, górskie szczyty, krystalicznie czyste powietrze i świetne warunki do życia to czynniki, które skłaniają do zamieszkania w Szwajcarii coraz więcej osób. Co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy planować przeprowadzkę do tego kraju?

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty przygotować wyjeżdżając do Szwajcarii w związku z tym, że mimo iż leży ona w sercu Europy, to formalnie wcale nie jest częścią Unii Europejskiej. Mimo to obywatele UE mogą swobodnie podróżować do Szwajcarii, ponieważ jest ona członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Na miejscu przyjezdni mogą pracować, a także mieszkać, jednak, aby robić to w pełni legalnie, muszą się zarejestrować. Rejestracja jest przydatna również w przypadku próby uzyskania zgody na pobyt dłuższy niż 3 miesiące.

Pierwsze chwile po przyjeździe do kraju – pozwolenie na pobyt

Pierwsze chwile po przyjeździe do kraju to czas na oswojenie się z nowym miejscem, a będzie się z czym oswajać, ponieważ życie w Szwajcarii różni się od tego, jakie znamy z wieloletniego pobytu w Polsce. Musimy wiedzieć o tym, że Szwajcaria ma aż cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i romansz. Jeśli chcemy spędzić w kraju mniej niż 3 miesiące, to nie musimy załatwiać formalności związanych z uregulowaniem naszego pobytu w tym kraju. Jeżeli jednak chcemy zostać w Szwajcarii dłużej, to będziemy musieli postarać się o pozwolenie na pobyt. Są 3 typy pozwoleń: pozwolenie typu L, które przysługuje nam, jeśli jesteśmy na terenie kraju krócej niż rok, pozwolenie typu B, kiedy planujemy pozostać w Szwajcarii dłużej niż rok oraz pozwolenie typu C, dzięki któremu zyskamy zgodę na stały pobyt. Jeśli utracimy źródło zatrudnienia, to będziemy mieli pół roku, aby znaleźć nową pracę, w przeciwnym razie utracimy możliwość legalnego przebywania na terenie kraju.

Praca i emerytura w Szwajcarii

Szwajcaria odnotowuje jedną z najniższych ilości bezrobocia na całym świecie, co z pewnością jest świetną wiadomość dla osób, które planują podjąć pracę w tym kraju i to właśnie z nim wiążą swoją przyszłość. Co prawda konkurencja na rynku pracy jest dość spora, ale każdy, kto posiada chęć do pracy, zapał lub specjalistyczną wiedzę i umiejętności może być pewny, że odnajdzie się w tym miejscu. Warto wspomnieć, że międzynarodowe firmy funkcjonujące na miejscu zatrudniają wielu obcokrajowców, co daje nam szansę na szybkie otrzymanie pracy i rozpoczęcie bezstresowego życia. Należy także dodać, że jeśli podejmiemy pracę w kraju, to otrzymamy emeryturę w Szwajcarii, która oceniania jest, jako jedna z najlepszych na całym świecie nie tylko dla osób, które żyją w kraju od urodzenia, ale również dla przyjezdnych, którzy spełniają określone wymogi.

Warunki pracy oraz wynagrodzenie

Podejmując zatrudnienie w Szwajcarii, musimy wiedzieć o tym, że warunki pracy w tamtejszych firmach znacznie różnią się od tych, jakie możemy znać z Polski, a także innych krajów. W Szwajcarii nadgodziny wypłacane są 125% stawki podstawowej lub można je odebrać w formie dnia wolnego od pracy. Urlop stanowi 4-5 tygodni, a czas pracy wynosi około 45-50 godzin w ciągu tygodnia. W Szwajcarii nie pracuje się w niedzielę, a także w nocy, jeśli nie pełni się zawodu, który bezwzględnie tego wymaga jak np. policjant, czy pracownik pogotowia. Za pracę po latach zostaniemy wynagrodzeni sowitą, uczciwą emeryturą w Szwajcarii, co z pewnością dla wielu stanowić będzie dodatkową motywację do pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne