Strona głównaUncategorizedLongboard – surfing po asfalcie

Longboard – surfing po asfalcie

Miejska legenda mówi, że longboardy wymyślili w latach pięćdziesiątych XX w. nudzący się i szukający nowych wrażeń kalifornijscy surferzy. Podczas złej pogody, która uniemożliwiała surfowanie na fali, sprawili sobie deskę z kółkami. Tak powstał longboard, a z czasem longboarding stał się czymś więcej niż sposobem na dodatkowy trening dla surferów. Jazda na longboardzie to powiew wiatru, spokój i harmonia obcowania z naturą, a także niczym nieskrępowana wolność. Jedziesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz, a gdy trzeba, zabierasz longboard do metra, wysiadasz i kontynuujesz podróż na desce.

Czy longboard i deskorolka jest tym samym?

Niezorientowana osoba łatwo pomyli longboard z deskorolką. Przecież jedno i drugie to deska z kółkami. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej i widać różnice. Po pierwsze – wielkość. Longboard jest dłuższy od deskorolki, ma dawać maksymalną wygodę przy jeździe na asfalcie. Długość decku, czyli samej deski to zwykle około 100 cm. Po drugie – kółka – Deskorolka ma mniejsze kółka niż longboard inny jest też sposób ich montażu. Najczęściej traki z kółkami są w longboardzie montowane przez przepuszczenie ich specjalnym otworem montażowym i przykręcenie od góry, w deskorolce natomiast traki przykręcone są od spodu. Istotną różnicą w budowie pomiędzy longboardem i deskorolką jest często stosowane w longboardach wycięcie, tzw. cut out, dzięki któremu nie ma niebezpieczeństwa, że koła zahaczą o deskę od spodu przy mocnym skręcie.

Jaki longboard dla początkującego?

Na początek longboardowej przygody niepotrzebny nam jest customowy longboard z dedykowanymi trakami, kółkami o odpowiednim durometrze (współczynniku twardości) czy profilu. Owszem, z czasem pewnie zaczniemy modyfikować swoją pierwszą deskę dostosowując ją do naszych preferencji, umiejętności czy ulubionego stylu jazdy, bo innego longboarda będziemy potrzebować uprawiając dancing, a inny longboard będzie najlepszy do downhillu. Jeżeli zastanawiamy się, jaki wybrać longboard na początek to pamiętajmy, że najważniejsze dla początkującego będą traki o prawidłowej geometrii, dobre łożyska dedykowane do longboardów, koniecznie rozbieralne z możliwością czyszczenia i smarowania, miękkie bushingi pozwalające na regulację skrętności za pomocą skatetoola i delikatny flex, czyli elastyczność blatu. Nie musimy od razu płacić za markę i jako pierwszy longboard kupować Landyachtz, czy Jucker Hawaii. Godne polecenia są rozwiązania cechujące się korzystnym stosunkiem jakości do ceny i tu warto wspomnieć o longboardach krajowej produkcji marki Wojtek OnBoard Tools. Pod marką Wojtek produkowane są też blaty klasy pro, natomiast na początek warto rozważyć Wojtek Freerider Standard.

Jak longboardy łączą sklep, fundację i szkołę jazdy?

Longboardy Wojtek OnBoard Tools są wynikiem wieloletniego doświadczenia w jeździe, szkoleniu i eksploatacji longboardów przez założycieli Fundacji OnBoard – której celem jest popularyzowanie wszelkich sportów deskowych, takich jak: longboarding, snowboarding, czy surfing. Na bazie swoich doświadczeń, po intensywnych testach dziesiątek różnych desek i rozmowach z kilkoma setkami przeszkolonymi przez fundację osób zajawionych do longboardingu, założyciele fundacji postanowili uruchomić produkcję longboardów będących odpowiedzią na potrzeby początkujących i średnio zaawansowanych osób. Każdy longboard przechodzi wnikliwą kontrolę jakości, a jako rekomendacja, może posłużyć też fakt, że podstawowym sprzętem OnBoard Academy, czyli całorocznej szkółki jazdy, są właśnie longboardy marki Wojtek, gdzie służą w codziennej intensywnej eksploatacji i sprawdzają się znakomicie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne