Strona głównaPodrózeDługoterminowy wynajem samochodów z wypożyczalni

Długoterminowy wynajem samochodów z wypożyczalni

Czy leasing operacyjny na samochody firmowe w dalszym ciągu się opłaca? Takie pytanie zadaje sobie coraz większa liczba przedsiębiorców. Spowodowane to jest zmieniającymi się na niekorzyść przepisami prawa, jak również pojawianiem się nowych alternatyw dla leasingu. Jedną z nich jest długoterminowy wynajem samochodów z wypożyczalni.

Rata leasingowa czy abonament

Firmy coraz częściej chcą mieć do dyspozycji samochody, wcale nie oczekując tego, aby stawały się one ich własnością. W wielu przypadkach może to stwarzać dodatkowe problemy, takie jak konieczność serwisowania, ubezpieczenia, wykonywania przeglądów. Firma korzystająca z kilkunastu, kilkudziesięciu lub więcej samochodów, zmuszona jest tworzyć własną flotę i opłacać osoby, które będą nią zarządzać. To oczywiście generuje duże koszty. Na szczęście można ich uniknąć. Rozwiązaniem jest samochód firmowy w abonamencie.

Płać abonament za wynajem długoterminowy

Na czym polega ta forma dysponowania samochodami i kto jest ich właścicielem? Pozostaje nim wypożyczalnia samochodów. Może ona dysponować różną ilością samochodów, które zostaną wypożyczone jednej lub większej liczbie firm. Przy wynajmie długoterminowym obowiązują znacznie korzystniejsze stawki niż dla wynajmu krótkoterminowego.

Jakie zalety firmom oferuje wynajem długoterminowy w wypożyczalni?

• Brak badania zdolności kredytowej – umowa na wynajem długoterminowy jest umową cywilno-prawną i nie wymaga badania zdolności finansowej firmy. Dzięki temu, z tej opcji mogą skorzystać również firmy świeżo założone, które nie posiadają jeszcze wykazanych w KPiR dochodów. Abonament na samochód firmowy nie obciąża również zdolności kredytowej. Miesięczna wartość abonamentu jest bowiem wliczana w klasyczne koszty prowadzenia działalności.

• Wygoda użytkowania – inaczej jak w przypadku leasingu, wynajem długoterminowy zapewnia wysoką wygodę użytkowania wypożyczonych w ten sposób samochodów. Przede wszystkim wszystkie koszty serwisowania są wliczone w miesięczną ratę abonamentu. Kiedy zbliża się termin przeglądu, wypożyczalni podstawia samochód zastępczy i odbiera pojazd firmowy na przegląd. Po jego wykonaniu powtarza całą procedurę, zwracając firmie jej samochód i odbierając zastępczy.

• Łatwość księgowania – abonament na wynajem długoterminowy jest jeszcze łatwiejszy w księgowaniu niż wydatki z tytułu leasingu. Dlaczego? Ponieważ w ramach jednej, co miesięcznej faktury za abonament, będą wliczone wszystkie wydatki z tytułu serwisowania samochodu: koszty przeglądów gwarancyjnych, zakupu opon itp. zmniejsza to ilość generowanych dokumentów oraz ogranicza problemy z ich księgowaniem.

• Elastyczność – umowy leasingu zawierane są na określony czas. Ich zerwanie przed terminem niesie za sobą spore konsekwencje finansowe. Umowa na wynajem długoterminowy jest znacznie bardziej przyjazna przedsiębiorcom i przedwczesne jej rozwiązanie nie oznacza tak wielu problemów. Pozwala to zachować większą swobodę i elastyczność w podejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących prowadzenia firmy i kierunku jej rozwoju.

Źródło: CKCORP

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne