Strona głównaPolecane miejscaPolskie zabytki sakralne – Ostrołęka i Ostrów Wielkopolski

Polskie zabytki sakralne – Ostrołęka i Ostrów Wielkopolski

Zabytki sakralne, którymi najczęściej są świątynie, to miejsca kultu, powstałe jako pamiątka objawienia lub po prostu jako miejsce oddawania czci postaciom religijnym. Dzieli się je na sanktuaria maryjne, pańskie oraz te związane z kultem świętych. W Polsce poza najpopularniejszymi budynkami sakralnymi, takimi jak Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze czy Kościół Mariacki w Krakowie, można wyróżnić kilka mniej znanych tego typu zabytków.

Ostrołęka – ośrodek kultury kurpiowskiej

Ostrołęka to leżący nad rzeką Narwią ośrodek folkloru kurpiowskiego. Miasto położone jest w  północno-wschodniej Polsce w Nizinie Północnomazowieckiej, na skraju Puszczy Zielonej. Przez Ostrołękę przepływają trzy rzeki: Narew, Omulew i Czeczotka, co czyni je turystycznie atrakcyjnym miastem, które chętnie odwiedzają wielbiciele kajakowych spływów. Jak sama nazwa wskazuje Ostrołęka to cudowne miasto, słynące z pięknych krajobrazów i z „ostrych” łąk nad rzeką, które wiosną zalewa woda.

Turyści chętnie odwiedzają Ostrołękę w celu zwiedzenia licznych zabytków sakralnych oraz historycznego układu urbanistycznego miasta. W dawnym budynku poczty znajduje się obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej, co sprawia, że w całym powiecie ostrołęckim nie ma lepszego miejsca na poznanie kultury Kurpiów, jak Ostrołęka. Noclegi w samym centrum oferują różne hotele i kwatery prywatne. Dla wielbicieli spokoju i natury przygotowano urokliwe pensjonaty, które znajdują się w odległości średnio 5 kilometrów.

Spośród sakralnych zabytków Ostrołęki na szczególną uwagę zasługuje Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, który został zbudowany w 1399 roku. Ostrołęcka fara jest najstarszym budynkiem sakralnym i jednocześnie jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Ołtarz główny kościoła wykonany został w stylu barokowym. Pochodzi z XVIII w. Ambona w stylu rokokowym z XVIII w. posiada mównicę układającą się w kształt kwiatowego kielicha.

Ostrów Wielkopolski – szlakiem wielokulturowości

Ostrów Wielkopolski to jedno z tych miast, w których dawniej mieszały się różne kultury, których pozostałości turyści mogą podziwiać do dzisiaj. W Ostrowie przez lata zgodnie żyła społeczność polska, żydowska i niemiecka, która współtworzyła bogate dzieje, które można poznać, odwiedzając Ostrów Wielkopolski. Noclegi w mieści to koszt średnio od 30 do 60 złotych za dzień pobytu.

Najstarszą, a zarazem najciekawszą budowla zabytkową w Ostrowie Wielkopolskim jest Kościół rzymskokatolicki pw.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który jest jednocześnie Kościołem ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. To szachulcowo-murowana budowla, pochodząca z 1788 r. W latach 50. i 60. wnętrze Kościoła zostało zmodernizowane. W 1973 roku dokonano zmian hełmu wieży, który zamieniono z gotyckiego na barokowy. W Ostrowie znajduje się tzw. perła architektury judaistycznej, którą stanowi wybudowana w stylistyce mauretańskiej synagoga, która na przestrzeni lat stała się wyjątkowym ośrodkiem kultury w mieście.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne