Strona głównaAtrakcjeCo warto zobaczyć w Chełmnie?

Co warto zobaczyć w Chełmnie?

Co warto zobaczyć w Chełmnie?

Chełmno to malownicze miasto w województwie kujawsko-pomorskim (o populacji nieznacznie przekraczającej 20 000 osób), które z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Nie jest to jednak nic zaskakującego. W końcu Chełmno – nazywane też przez niektórych miastem zakochanych – charakteryzuje się bardzo dużą ilością ciekawych miejsc, które można (a nawet powinno się) zobaczyć i podziwiać w trakcie weekendowego urlopu czy letnich wakacji itp. W dzisiejszym wpisie dowiecie się o kilku najważniejszych atrakcjach. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Ratusz

Ratusz znajduje się w “sercu” rynku tej pięknej miejscowości. Posiada wysoką oraz bardzo bogato zdobioną attykę. Warto wiedzieć, że ratusz został zbudowany w latach 1567-1572. W zachodniej elewacji znajduje się wzorzec miary chełmińskiej, czyli tak zwany pręt. Odpowiada on długości 435 cm. Natomiast w południowej elewacji jest zachowany portal z… 1572 roku! Nie da się ukryć, że wielu turystów bardzo chętnie odwiedza ratusz, aby zobaczyć właśnie ten element. W tym momencie w ratuszu mieści się zaś siedziba Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Park miejski “Nowe Planty”

Chełmno jest nazywane miastem zakochanych nie bez przyczyny. Znajduje się tutaj bowiem wiele miejsc, które szczególnie powinny być odwiedzone przez pary. Jednym z nich jest park miejski “Nowe Planty”. Znajdują się tutaj między innymi charakterystyczne i rewelacyjnie wyglądające dywany kwiatowe. Najlepiej prezentują się w okresie letnim, kiedy można podziwiać je w całej krasie. Warto także wspomnieć o słynnej na całą Polskę “ławeczce zakochanych”, która jest zlokalizowana niedaleko deptaka i Bramy Grudziądzkiej. Należy zaznaczyć, że tradycja nakazuje ukochanym, aby chociaż na krótki moment usiedli tam i obdarowali buziakiem wybrankę lub wybranka swojego serca.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół – zwany potocznie “Farą” – znajduje się w południowo-zachodniej części rynku. Powstał w latach 1280-1320. Ciekawostką jest fakt, że w nawie głównej zawieszona jest meluzyna. To świecznik w kształcie głowy jelenia. Kiedy wilgotność powietrza ulega zmianie, zmienia się także… położenie głowy jelenia, który reaguje na to zjawisko. Proszę się zatem tego nie przestraszyć. Turyści, którzy byli już w Chełmnie i odwiedzili Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podkreślają, że warto również wejść na taras widokowy wieży Kościoła. To właśnie z tego miejsca można delektować się panoramą nie tylko Chełmna, ale także okolic miasta w województwie kujawsko-pomorskim.

Kaplica Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej

Wizytując kościół warto też zwrócić uwagę na nawę północną. Znajduje się tam bowiem kaplica Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej. Należy zaznaczyć, że w 1649 roku został przeniesiony do tej lokalizacji obraz, którego koronacja odbyła się 22 maja 1754 roku. Osoby interesujące się historią i starodawnymi obrazami na pewno mają zatem co podziwiać.

Zabytkowy cmentarz parafialny

Cmentarz Parafialny zlokalizowany w tej miejscowości charakteryzuje się unikatowym uskokowym położeniem. Nie brakuje w nim dziewiętnastowiecznych grobowców. Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych obywateli tego miasta. Warto zatem na chwilę chociaż tam wejść, zobaczyć charakterystyczne cechy cmentarza oraz pomodlić się o spokój zmarłych.

Brama Grudziądzka

Niedaleko “ławeczki zakochanych” znajduje się zaś Brama Grudziądzka, która pochodzi z XIV wieku. Ciekawostką jest fakt, że na wschodniej ścianie tego zabytku umieszczona jest słynna Pieta, która stanowi replikę rzeźby wykonanej przez samego Michała Anioła.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne